Müşterisinden Habersiz Girişimler

Bunu sanırım herkes biliyordur ama hala bazı arkadaşlar daha hiç müşteriye gitmeden bir ürün geliştirmiş oluyorlar. Başarılı olmaz demiyorum ama başarılı olma şansı çok az.

Türk Telekom Pilot’da bir aydır çok faydalı eğitimler alıyoruz ve her eğitim sonrasında kendimi biraz daha hafiflemiş hissediyorum. Sanki ağırlık yapan kum torbalarını atıyorum üzerimden ve hafifleyip daha da yukarılara çıkıyorum. Girişimciler olarak kendi kafamızda oluşturduğumuz saçma bir çok tabuya inanıyoruz. Bunlardan bazıları;

  • Ürün olmadan müşteriye gidemem
  • Müşteriye sadece satış için gidilir
  • Müşterinin problemi açık ve ortada. Bütün problem bundan kaynaklanıyor. Bu sorun çözülürse şirket uçar gider.

Daha aklıma gelmeyen niceleri var. Çok yanlış düşünüyoruz. Ben yaklaşık bir yıldır bu ürün üzerinde uğraşıyorum. Önce temel ihtiyacımız olan botu geliştirdim. Tam 6 aydır da ön yüzün nasıl olması gerektiği hakkında kafa yorup karar vermeye çalışıyorum. Ben kimim acaba bu kadar müşterinin sorununu çözecek bir çözümü çok iyi biliyorum ve bunu kullanacak kişilere sorma gereği bile hissetmiyorum.

Pilot’da öğrendiğim bir şey varsa o da ürüne başlamadan önce çok sayıda (en az 40-50) insanla görüşmek gerektiğidir. Benim gibi kafanıza göre ürünü geliştirmiş olsanız bile hemen bu işi bırakın. LinkedIn’i açın ve sizin sektörünüzden kim varsa ekleyin. Ekleyen kişilere mesaj atın. Cevap veren kişilerle gidin görüşün. Neye ihtiyaç duyduklarını öğrenin ve sizin yaptığınız üründen başka bir ürün hayal ederlerse bunun için onları değil kendinizi suçlayın. Bunca zamanı boşa harcadığınız için kendinize kızın.

Gelecek hafta 8 müşteri adayı ile görüşüp neler istediklerini ve nelere önem verdiklerini göreceğiz. Açıkçası olgun bir ürün oluşmadan önce bunu yapabileceğim kadar çok yapacağım. Mümkün olduğu kadar çok müşteri adayı ile görüşüp başarısız olma riskimi küçülteceğim.

Bir Cevap Yazın